Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Aj seniori chcú na Vianoce niekam patriť ... 2017

Aj seniori chcú na Vianoce niekam patriť ... 2017

Hovorí sa, že vianočné sviatky sú tie najkrajšie sviatky z celého roka. Áno, je to tak. Väčšina z nás s touto definíciou súhlasí. Je to čas, kedy sa viac ako po iné dni v roku spolu zíde celá rodina za jedným stolom – starí rodičia, rodičia, deti či vnúčatá majú na seba zrazu viac času ako inokedy ... Všetci spolu sa tešíme nielen na darčeky, ktoré si nájdeme pod stromčekom, ale aj na bohato prestretý stôl s rôznymi dobrotami. Ale tento vzácny čas má úplne inú hodnotu a význam ako len pekne vyzdobený stromček, či preplnené žalúdky. Je to čas, kedy si všetci kresťania na svete pripomínajú narodenie Pána Ježiša Krista. Sú to teda sviatky pokoja, mieru a veľkej radosti.

            Sú ale medzi nami ľudia, ktorí majú svoje rodiny a priateľov veľmi ďaleko a z rôznych dôvodov sa nemôžu osobne stretnúť. Aj v našom zariadení pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch (ďalej len ZPS) sa klienti majú možnosť stretať so svojimi rodinami, priateľmi či blízkymi. Mnohí z nich preto tento čas využili k tomu, aby sa spolu stretli a porozprávali. Tí, ktorým to ich zdravotný stav nedovolil, zostali „doma“ – v našom ZPS, ktorý sa naozaj stal ich novým domovom. Zamestnanci ZPS pripravili pre našich klientov v spolupráci s rôznymi inštitúciami bohatý a pestrý vianočný program.

            Počas obdobia adventu do nášho ZPS zavítali členovia Denného centra „Nádej“ a „Slnečnica“ z Topoľčian, ktorí si pre našich milých domácich pripravili bohaté poeticko – hudobné pásmo. Zazneli rôzne známe vianočné koledy i spievaný a hraný príbeh o narodení Spasiteľa či rôzne adventné a vianočné básne. V rámci týchto vystúpení členovia jedného z denných centier zahrali krásny príbeh o adventných sviečkach, ktorý nám všetkým ozrejmil pravú podstatu adventu i Vianoc.

            Naše ZPS navštívili aj členovia Hudobnej skupiny Komfort v zložení:  p. Rudolf Chovanec (akordeón), p. Koloman Krivošík (husle), p. Anton Kopinec (trúba) a p. Eva Godbergerová (spev). Ich repertoár bol veľmi bohatý na rôzne známe i menej známe vianočné piesne a koledy, do ktorých sa naši klienti veľmi radi zapojili. A tak ako sa už stalo dobrým zvykom, do éteru zazneli aj mnohé piesne na želanie.

Zavítal k nám aj Mikuláš, ktorý k nám prišiel zo Strednej zdravotníckej školy sv. Vincenta de Paul v Topoľčanoch v sprievode anjelov, ktorí našim klientom rozdali balíčky s rôznymi sladkými dobrotami, ale aj ovocím. Bolo to veľmi milé a úsmevné stretnutie. 

            Krásny adventný čas sme spolu s našimi domácimi vyplnili aj tým, že sme navštívili miestnu Galériu v Topoľčanoch, kde sme sa zúčastnili programu „Vianoce v tradíciách“. Klienti mali možnosť pozrieť si rôzne domáce vianočné výrobky z rúk  našich starých mám, ale takisto si mohli pozrieť napr. ručné zdobenie medovníčkov a pod.. Niektorí si čo – to nakúpili pre svojich blízkych.

            Azda najviac sa všetci tešili na spoločné stretnutie s deťmi. Tak ako sa už stalo dobrým zvykom, aj počas tohtoročného adventu sme sa stretli s pani učiteľkami a deťmi z Materskej školy na ulici Gogoľova v Topoľčanoch pri tvorivých dielňach. Spoločnými silami sme vyrábali vianočné pozdravy z rôznych materiálov (papier, textil, sklenené ozdoby a pod.). Deti s pani učiteľkami našim klientom pomohli a spoločne vytvorili krásne vianočné blahoželania a priania.

            Tak ako väčšina z nás, aj seniori majú radi sladkosti. A preto sme sa spoločnými silami zapojili do pečenia a zdobenia medovníčkov a suchého pečiva. Klienti si vaľkali cesto, formičkami vykrajovali rôzne tvary a za spoločnej asistencie nášho personálu pečivo piekli. Tí, ktorým to dovolil ich zdravotný stav chytili do rúk vrecká s bielkovou plnkou a zdobili medovníčky alebo domácim džemom dotvárali jemné pečivo. Pri práci sme si spoločne zaspievali a príjemne oddýchli. Na hotovom pečive si počas sviatkov pochutnali klienti nášho ZPS. 

            Tradičným rituálom sa u našich klientov stalo písanie pohľadníc svojim rodinným príslušníkom, priateľom a blízkym. Z rôznych retro – pohľadníc si klienti vybrali tie, ktoré sa im páčili, napísali prianie a pohľadnice odovzdali osobne alebo poslali poštou. Naše ZPS sa počas vianočných sviatkov po prvýkrát zapojilo aj do projektu „Vianočná pošta pre seniorov“. Jedna pani učiteľka, ktorej aktivity detí spájajú seniorov prišla s nápadom ako spríjemniť seniorom toto obdobie. Do tohto projektu sa zapojilo vyše 11 000 ľudí (prevažne detí) žijúcich nielen na Slovensku, ale v rôznych krajinách Európy. Ide o slovenské deti, ktoré so svojimi rodinami žijú za hranicami našej krajiny a mali veľkú túžbu spraviť touto cestou niekomu radosť. Pre našich klientov to bolo veľmi príjemné prekvapenie, o ktorom nevedeli. Deti, ktoré osobne síce nepoznajú, ale vedia, že im na nich záleží. Verím, že aj tento rok sa budeme môcť takejto akcie zúčastniť.

            V rámci voľnočasových aktivít sme si premietali video projekciu pod názvom „Vianoce kedysi a dnes“, kde sme sa zamerali práve na to, ako sa v minulosti napr. v 19. storočí slávili tieto sviatky a ako sa slávia dnes. Premietanie bolo obohatené rôznymi fotografiami napr. z 19. storočia. Zároveň sme sa oboznámili s tým, ako slávia Vianoce kresťania z rôznych cirkví alebo napr. židia. Toto stretnutie bolo veľmi bohaté na diskusiu a zároveň spomienky ...

            ZPS má veľmi dobrú spoluprácu aj s Tribečskou knižnicou, ktorej pracovníci nás aj tento rok pozvali, aby sme spolu s nimi oslávili tento krásny čas. Pripravili si pre nás bohatý kultúrny program, ktorý sa skladal z poetickohudobnej zložky. Vypočuli sme si príbeh narodenia Pána Ježiša doprevádzaný slovenskými ľudovými koledami. Zamestnanci knižnice si pre našich klientov pripravili aj drobné občerstvenie s kávou a čajom.

            Klienti nášho ZPS navštívili aj Tribečské múzeum, kde bola výstava pod názvom „Symboly Vianoc“. Išlo o prezentáciu ručne vyrábaných betlehemov a vianočných ozdôb od autorov žijúcich v obciach v okolí Topoľčian. Išlo o betlehemy vyrobené hlavne z dreva s maľovaným i prírodným povrchom, betlehemy z kukuričného šúpolia, hliny, sadry či drôtu. Každý z betlehemov v sebe niesol jedinečný príbeh narodenia Pána Ježiša Krista. Výstava bola spojená s pútavým výkladom pracovníčky múzea.

            Pred vianočnými sviatkami sme si spoločnými silami vyzdobili spoločenskú miestnosť aj kaplnku. Zdobili sme vianočné stromčeky, vyrábali sme vianočné ozdoby a na oltár do kaplnky sme si spoločne vyrobili vianočné ikebany zo živého ihličia.

            Vianočné sviatky sa niesli hlavne v duchovnom rozjímaní. V našej kaplnke sa uskutočnila sv. omša aj slávnostné Služby Božie. Mali sme aj čítané Služby Božie spojené s kázňou a to napr. ev. Lukáša 12, 39 – 40 „Keby hospodár vedel, v ktorú hodinu príde zlodej, nedovolil by mu vlámať sa do jeho domu. Aj vy buďte pripravení, lebo Syn človeka príde v hodinu o ktorej sa nenazdáte.“ V kázni sme sa zamýšľali hlavne nad tým, aký život sami žijeme a či sme naozaj pripravení na príchod Pána Ježiša. Pripomenuli sme si, že Pán Boh nemá hrať v našom živote hlavnú postavu, ale má byť “režisérom“, ktorý naše životy riadi. Kňazi z rímsko – katolíckej farnosti Nanebovzatia Panny Márie v Topoľčanoch a sestra farárka z Evanjelického a. v. cirkevného zboru v Topoľčanoch prislúžili našim klientom sviatosti – spoveď, Večeru Pánovu, ... .

            Vzhľadom na to, že nie všetci klienti mohli opustiť brány ZPS, trávili aj Štedrý deň a Vianoce s nami – so svojou druhou rodinou. Nič tomu ale neubralo „na kráse“ z týchto sviatkov. Na štedrovečerný stôl sa „dostavili“ sviatočné jedlá v podobe kapustnice, ryby či šalátu, vianočné pečivo rôzneho druhu a pod..

            Silvester sa niesol v podobe malej oslavy pri  ukončení roku 2017, v poobedných hodinách sme mali čítané Služby Božie. V podvečer do nášho ZPS zavítal aj pán primátor mesta Topoľčany – p. Ing. Peter Baláž, ktorý našim domácim priniesol tortu a do nového roku 2018 všetkým zaprial hlavne veľa zdravia, spokojnosti a čo najviac milých stretnutí v kruhu najbližších – rodiny, priateľov.

            Takže aj takéto sviatočné dni sme spoločne prežili v našom ZPS. Veríme, že aj počas roku 2018 nám Pán Boh dá sily a zdravia k tomu, aby sme sa mohli čo najčastejšie schádzať pri rôznych aktivitách, ale hlavne pri rozjímaní nad Božím Slovom ...

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZPS


 
webygroup


Úvodná stránka