Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Ako byť zdravší 2018

Ako byť zdravší 2018

Už naši predkovia sa snažili v prípade choroby pomôcť si prostredníctvom darov matky zeme – prírody. Pri výskyte rôznych zdravotných problémov a neduhov ľudia zbierali a sušili rôzne byliny. Skúmali ich pozitívny vplyv na ľudský organizmus a zistili, že mnohé z rastlín majú liečivé a pozitívne terapeutické účinky. Aj klienti Zariadenia pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch (ďalej len ZPS) často spomínajú na to, keď boli sami ešte deťmi a chodili s rodičmi zber rôznych liečivých rastlín.

A tak slovo dalo slovo a počas pekných letných slnečných dní sme sa spoločne vybrali aj my na zber liečivých rastlín. Podarilo sa nám spoločnými silami nazbierať množstvo krásnej voňavej lipy. Lipové kvety mali nádhernú medovú vôňu. Už naši predkovia poznali liečivé účinky tohto vzácneho stromu. Lipa pôsobí ako prevencia proti prechladnutiu, posilňuje imunitu, napomáha pri liečbe chrípky spolu s medom a citrónom, urýchľuje liečbu zápalu priedušiek, pomáha pri vykašliavaní, zmierňuje bolesti hrdla a používa sa aj pri liečbe urologických ochorení. Ďalšou bylinou, ktorú sme zbierali bola Šalvia lekárska, ktorá sa bežne pestuje v kvetináčoch a zdobí aj naše záhrady. Už starý Rimania a Egypťania jej pripisovali liečivé účinky a používali ju ako koreninu. Dnes sa z tejto byliny najčastejšie varia čaje. Pozitívne účinky tejto rastliny dnes naplno využíva aj moderná medicína. Šalvia odstraňuje nadúvanie, pôsobí priaznivo pri ochoreniach pečene, je to prírodné antibiotikum, prečisťuje krv, pomáha proti poteniu, pozitívne vplýva na bolesti v krku a zápaloch v dutine ústnej či dokonca zlepšuje krátkodobú pamäť. Pridáva sa do rôznych cukríkov či pastiliek, ktoré sú bežne dostať v lekárni. Pridáva sa aj do kúpeľa, pozitívne pôsobí proti lupinám a akné. Ďalšiu liečivú rastlinu, ktorú sme spoločne nazbierali bola Medovka lekárska, ktorá sa tiež bežne pestuje na balkónoch v kvetináčoch či v záhradách. Má liečivé a dokonca upokojujúce účinky. Je účinným liekom pri menštruačných bolestiach, priaznivo pôsobí pri búšení srdca, nadúvaní, pôsobí upokojujúcom, zmierňuje zmeny nálad, pomáha zaspať. Obsahuje v sebe množstvo vitamínov a iné látky, má príjemnú citrónovú vôňu. Vyrábajú sa z nej aj esenciálne oleje a používa sa aj na liečbu herpesového vírusu. Mnohé z liečivých rastlín a bylín majú liečivé účinky vtedy, keď sú čerstvé, ale rovnako aj sušené. A tak sme si nasušili kvet lipy, bazy, urobili sme si čerstvú citronádu s medovky a teplý čaj zo šalvie. Počas zimy nás hrial a preventívne pôsobil aj voňavý lipový čaj s medom a citrónom.

Počas spoločne strávených chvíľ pri zbere a sušení liečivých rastlín sme sa mnohému naučili a zároveň sme si pochutili na výborných nápojoch.

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZPS


 
webygroup


Úvodná stránka