Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Ako sme prežili 1. máj 2018

Ako sme prežili 1. máj 2018

Iste si väčšina z nás pamätá časy, kedy sa pomerne okázalo oslavoval Sviatok práce – 1. máj. Je to medzinárodný sviatok všetkých pracujúcich, pričom jeho slávenie malo v minulosti veľmi tŕnistú cestu. Písal sa rok 1886 a za „veľkou mlákou“ sa konali veľké protestné zhromaždenia od New Yorku po San Francisco za osemhodinový pracovný čas. Centrum týchto protestov a veľkých demonštrácií bolo Chicago, kde protestovalo vyše 40 000 ľudí. Tieto protesty ale mali krvavú dohru, keď 03. mája bolo zabitých šesť osôb a desiatky ďalších bolo zranených. Ľudia boli políciou masovo zatýkaní.

            V našom bývalom Česko – slovensku bol 1. mája vyhlásený za štátny sviatok v roku 1919. určite si mnohí pamätníci spomínajú na veľkolepé oslavy, ktoré sa niesli v duchu boja proti zhoršovaniu postavenia pracujúcich, či boja proti nezamestnanosti. Do diaľky sa niesli heslá: „Ten, kto stojí na chodníku, nemiluje republiku“ a pod.. Cesty lemovali alegorické vozy s prvomájovými sprievodmi. Na sprievodoch nechýbali vyzdobené a čisté traktory, kombajny, vetriesky. Z okien týchto vozidiel veselo a nadšene zástavami a farebnými mávatkami mávali zamestnanci vtedajších jednotných roľníckych družstiev. 

            Aj klienti Zariadenia pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch (ďalej len ZPS) si s nostalgiou počas premietania prezentácie o prvom máji zaspomínali na tieto časy. Ich spomienky hovoria o tom, že transparenty boli všade, kde sa človek pozrel a dovidel. Bola možnosť prihlásiť sa za nosiča nejakého plagátu či transparentu, ktorý dostal za túto službu pár desiatok československých korún. Z obchodov vykúkali papierové „mávatká“ vo farbách zástavy, biele papierové holubice na špajdli a pod.. Súčasťou týchto osláv z rozprávania našich klientov boli aj balóny (hlavne červené). Mnohí z klientov len nostalgicky spomínali na tento deň práve preto lebo aj v mnohých závodoch sa už v tých časoch práve na prvého mája konal „Deň otvorených dverí“. Deti tak mohli vstúpiť do fabrík a závodov, kde pracovali ich rodičia a kde sa za bežných okolností nedalo dostať. V úzadí neostalo ani umenie. Počas týchto sprievodov sa spievali budovateľské a ľudové piesne. Nechýbala živá ľudová hudba od skorého rána. Každý závod mal svoju kapelu, ktorá bola vyťažená hlavne počas tohto sviatku. Pre klientov zostali v pamäti aj nezabudnuteľné párky s horčicou, jedlo zadarmo pre účastníkov sprievodu. A aby sa sviatku učinilo za dosť, nesmeli chýbať tribúny na ktorých sedeli známi súdruhovia, ktorí sa pozerali na idúci sprievod, spievala sa hymna ČSSR a Sovietskeho zväzu. A samozrejme nesmeli chýbať nekonečne dlhé prejavy vtedajších súdruhov. Tak aj takto podľa spomienok našich klientov prebiehali oslavy 1. mája v minulosti.

Aj keď sa dnes už nerobia takéto oslavy, my sme si v rámci reminiscenčnej terapie zaspomínali na tieto časy prostredníctvom pútavej video prezentácie, ktorá bola spojená s premietaním dobových fotografií z týchto osláv. Bolo to veľmi milé stretnutie plné spomienok a mnohých veselých príhod ...

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZPS


 
webygroup


Úvodná stránka