Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Ako sme trávili leto ... 2017

Leto – slovo skladajúce sa zo štyroch písmen, obdobie, kedy takmer každý človek myslí na jediné – dovolenka, oddych. Je to obdobie pekného, jasného, slnečného počasia, príjemne teplých a niekedy až neznesiteľne horúcich dní. Každý z nás trávi tento čas inak. Lekári viac ako inokedy upozorňujú na zvýšenú potrebu hydratácie organizmu, zvlášť u detí a seniorov. Majú plné ruky práce s tými, ktorým je pitný režim cudzí. Hasiči zasa majú oveľa častejšie výjazdy v súvislosti s horúcim letným počasím, kedy hrozí napr. pri žatvách zvýšené riziko požiaru a pod..

Leto môžeme tráviť rôznym spôsobom, ale určite sa zhodneme v tom, že je to hlavne čas dovoleniek. Tí, ktorí sú zamestnaní sa práve počas tohto obdobia snažia tráviť viac času spolu so svojimi rodinami, idú si oddýchnuť k moru, či na turistiku do hôr a pod.. Ale čo tí, ktorým ich zdravotný stav či vek už nedovoľujú podstúpiť ďalekú cestu, či ísť na výlet napr. do hôr? Aj seniori majú možnosť tráviť tento čas spolu pri rôznych spoločných aktivitách.

Klienti Zariadenia pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch (ďalej len ZPS) mali možnosť tráviť letné dni pri množstve spoločných akcií. Bol to čas, kedy sme mali možnosť viac ako inokedy byť spolu dlhšie, navzájom sa spoznávať s novými obyvateľmi ZPS, porozprávať sa pri rôznych činnostiach.

Začiatok leta sa niesol v znamení zberu kvetov bazy. Klienti nášho ZPS sa radi zapojili do výroby bazového sirupu. Spoločne sme boli na zbere kvetov v okolí Topoľčian a spojili sme tak príjemné s užitočným – nielen že sme spoznávali okolitú faunu a flóru, ale čo to sme sa o baze aj naučili. Do výroby bazového sirupu sa zapojili aj tí, ktorým zdravotný stav nedovolil opustiť brány ZPS. Spoločne sme kvety roztriedili, ošetrili tak, aby sa mohli použiť na výrobu sirupu. Spoločnými silami sme hotový sirup rozliali do pohárov a uzatvorili. Počas horúcich letných dní bol pre všetkých bazový sirup príjemným osviežením.

Leto je charakteristické aj tým, že po lúkach rastú rôzne liečivé rastliny. Aj klienti nášho ZPS sa rozhodli využiť pekné slnečné dni k tomu, aby si nazbierali rôzne liečivé byliny, napr. mätu a pod.. Ďalej sme boli na zbere kvetov lipy, ktorú sme spoločne triedili, oberali kvety a sušili na zimu.

Dôležitou súčasťou leta bol aj zber obilia. Poľnohospodárske družstvo v Krnči darovalo našim klientom rôzne druhy obilia (pšenicu, raž, jačmeň). Tieto plodiny sme spoločne triedili a pripravili na sušenie na jeseň, kedy si nimi vyzdobíme našu kaplnku pri príležitosti Poďakovania za úrody zeme.

Záver leta sa niesol v znamení oddychu od vykonaných prác. Čas strávený spoločne pri rôznych rozhovoroch sme si spríjemnili čerstvou bazovou šťavou či lipovým čajom. Zhodli sme sa na tom, že tento čas bol jedným z najkrajších, aký sme v našom ZPS zažili. Veríme, že aj budúcoročné leto budeme môcť tráviť spoločne pri rôznych aktivitách a rozhovoroch.

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZPS


 
webygroup


Úvodná stránka