Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Biblická olympiáda 2018

Biblická olympiáda 2018

Pod pojmom „olympiáda“ si každý z nás vybaví športové hry, aké boli kedysi v starovekom Grécku. Málo kto z nás ale vie, že okrem športovej olympiády existuje aj biblická olympiáda, pri ktorej sa nesúťaží v športe, ale vo vedomostiach, ktoré sú zamerané na znalosť Božieho slova – Biblie. Táto kniha je najstaršou a zároveň najčítanejšou knihou na svete. Hovorí o tom, kto sme a akí v skutočnosti sme. Cieľom alebo stredobodom tejto vzácnej knihy je Boží plán – Ako zachrániť človeka – hriešnika. Táto kniha sa delí na dve časti – Starú zmluvu, napísanú pred narodením Ježiša Krista a Novú zmluvu, napísanú po narodení Ježiša Krista. Obsahuje knihy historické, vyučujúce a prorocké. Môžeme povedať, že táto kniha kníh nám dáva návod k tomu, ako sa stať lepším človekom. Ľudia, ktorí sa zaujímajú o túto knihu sú nielen teológovia či historici, ale aj „obyčajní ľudia“, ktorí túžia žiť život so živým Kristom.

            Je to práve staršia generácia skôr narodených, ktorí vyrastali úplne prirodzene v rodinách, kde sa pravidelne navštevoval Chrám boží nielen počas sviatkov raz či dvakrát v roku, ale pravidelne, každú nedeľu. Bola to akási prirodzená súčasť života nielen jednotlivca, ale celej rodiny. Ľudia síce nemali počítače, mobilné telefóny či autá, ale mali niečo oveľa hodnotnejšie – Bibliu, ktorá spájala celé rodiny a komunity.

            V kresťanských rodinách, kde bola viera v Pána Boha úplnou samozrejmosťou vyrastali aj naši klienti v Zariadení pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch (ďalej len ZPS). Naši seniori často spomínajú na chvíle, keď ráno vstali a ešte predtým ako sa pobrali do školy, otec otvoril Bibliu, ktorá ležala stále na stole (nie niekde v poličke) a spolu si prečítali nielen pár veršov, ale aj celé kapitoly, pomodlili sa spolu, na čelo rodičia urobili deťom krížik a spolu išli do školy. A dnes aj keď s pribúdajúcim vekom ľudia zabúdajú na to čo bolo, na čas strávený pri Božom slove s celou rodinou si spomínajú veľmi dobre. A tieto biblické vedomosti a aj praktický život s Pánom Bohom i pomohol pri riešení mnohých aj náročnejší otázok, ktoré im boli kladené na biblickej olympiáde, ktorá sa konala v Zariadení sociálnych služieb „Môj domov“ v Topoľčanoch. Okrem klientov nášho ZPS sa olympiády zúčastnili aj iné zariadenia v rámci Nitrianskeho samosprávneho kraja.

            Táto olympiáda malá tri kolá, ktoré sa skladali z rôznych súťažných disciplín – osem-smerovky, kvízové otázky a hľadanie slov. Vyhodnotenie a úspešnosť jednotlivých zariadení vyhodnocovala odborná porota v zložení – páter Vladislav Bednár (rímsko – katolícky kňaz), Mgr. Eva Kahanová Bašková – evanjelická a. v. farárka a pán Milan Páleník – predseda Jednoty dôchodcov Slovenska v Topoľčanoch. Treba povedať, že každé družstvo malo bohaté vedomosti a znalosti z Božieho slova nielen v oblasti všeobecnej teológie, ale hlavne z praktického života vo viere v Pána Ježiša Krista. Vážme si preto túto generáciu, ktorá nesie na modlitbách aj nás – mladších. Navštevujme ich tak, ako kedysi oni navštevovali nás, pomáhajme im tak, ako oni kedysi pomáhali nám, starajme sa o nich tak, ako sa oni kedysi starali o nás, naše deti či vnúčatá ...

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZPS


 
webygroup


Úvodná stránka