Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Biblioterapia - liečba pomocou kníh 2016

Biblioterapia – liečba pomocou kníh 2016

Kniha – nenahraditeľná, originálna a jedinečná. Pôsobí na naše myslenie, formuje našu osobnosť, rozvíja vnímanie, má v sebe bohatstvo, ktoré spočíva v liečení ubolenej duše človeka. Ukrýva v sebe kúzlo, ktoré nás dokáže preniesť do iného sveta. Je úžasné ponoriť sa do nekonečne plynúcich riadkov tohto ľudského vynálezu a zároveň sa stotožniť s hlavným hrdinom a jeho životnými osudmi. Čítanie kníh je nielen „balzamom na dušu“, ale je to aj jedna z metód, ktorá je často využívaná v rámci sociálnej práce so seniormi – biblioterapia, ktorá využíva účinky čítania na liečbu a podporu psychického zdravia človeka.

Aj v Zariadení pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch (ďalej len ZPS) majú klienti možnosť využívať okrem iných aktivít aj spomínanú biblioterapiu. ZPS má veľmi dobrú spoluprácu s Tribečskou knižnicou v Topoľčanoch. Pracovníci tejto inštitúcie pravidelne navštevujú naše zariadenie, vždy majú pripravené rôzne výchovno – vzdelávacie programy a vystúpenia určené práve pre seniorov, ktoré sú orientované na rozvoj a aktivizáciu človeka. Program je tvorený rôznymi literárno –dramatickými pásmami o ľudovej kultúre, zvykoch a tradíciách v regióne, literárno – hudobnými pásmami pri rôznych príležitostiach.

Klienti ZPS na základe tejto aktivity konfrontujú svoje problémy, hľadajú ich riešenia. Kniha ich inšpiruje k ďalším úvahám, v čítanom často nachádzajú vzory pre svoje konanie.  Sociálna terapia – biblioterapia v našom ZPS prebieha individuálnou a skupinovou formou.  

Hlavným cieľom tejto terapie je revitalizácia, resocializácia a celkový rozvoj osobnosti klientov, ktorá by ich mala podnietiť a povzbudiť k aktívnemu spôsobu života aj napriek obmedzeniu, ktoré ich postretlo. Táto aktivita je medzi našimi „starkými“ veľmi obľúbená a vždy sa tešia na spoločné stretnutia pri knihe. Vzťah človek – kniha azda najlepšie vyjadril jeden z najväčších ruských romantických básnikov a prozaikov – A. S. Puškin, ktorý povedal: „Knihy sú pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla“.

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZpS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
webygroup


Úvodná stránka