Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Deň matiek 2019

Existuje jeden krásny príbeh o žene – matke. Jedného dňa sa dieťa spýtalo Pána Boha: „Sľúbil si mi, že ma už zajtra pošleš na Zem. Ako tam budem žiť taký malý a bezmocný?“ A Pán Boh mu odpovedal: „Tam na Zemi Ťa bude čakať Tvoj anjel, ktorý sa bude s láskou o Teba starať“. A dieťa sa znova pýtalo: „Ale tu v nebi je mi dobre, som tu šťastný – spievam si a usmievam sa a Ty sa zasa usmievaš na mňa.“ Pán Boh pokračoval: „Anjel, ktorý na Teba na Zemi čaká, bude spievať pre Teba a bude sa na Teba aj usmievať. Bude to anjel plný lásky, nehy a budeš s ním veľmi šťastní.“ Dieťa v rozhovore pokračovalo: „Ale ako budem vedieť, čo mi ľudia hovoria. keď im vôbec nerozumiem a nepoznám ich reč, ktorou sa mi budú prihovárať?“ Pán Boh mu takto odpovedá: „Tvoj anjel, Ti vždy povie tie najláskavejšie slová, aké si ani len nevieš predstaviť a dokonca Ťa naučí hovoriť jazykom, aby si mu rozumel“. Dieťaťu to nedalo a pýtalo sa Pán Boha ďalej: „A čo mám robiť, keď sa budem chcieť opäť rozprávať s Tebou, Bože?“ Pán Boh mu odpovedal: „Tvoj anjel, Ťa bude od malička učiť ako sa máš modliť. Modlitba je rozhovor so mnou.“ Zvedavé dieťa pokračuje ďalej a pýta sa Pána Boha: „A kto ma bude chrániť, aby sa mi nestalo niečo zlé? Veď som ešte veľmi maličký.“ Pán Boh dieťa uisťuje slovami: „Tvoj anjel, ktorý bude dolu na Zemi s Tebou, Ťa bude chrániť počas života, aj keď by to pre neho znamenalo stratu vlastného života.“ Ustráchané dieťa hovorí: „Ale ja budem veľmi smutný, lebo ´Ťa už neuvidím.“ Pán Boh mu na to povedal: „Tvoj anjel, ktorý sa bude o Teba starať Ti bude o mne hovoriť, naučí Ťa, ako sa dostaneš späť ku mne, ale nemusíš sa báť. Aj keď budeš na Zemi, budem vždy pri Tebe a nikdy sa od Teba nevzdialim.“ Zrazu dieťa precitlo a zistilo, že jeho príchod na svet sa blíži. Preto sa ešte Pána Boha spýtalo: „Bože, teraz, keď už musím naozaj odísť, povedz mi, prosím meno môjho anjela.“ A Pán Boh povedal: „Budeš mu jednoducho hovoriť, mama“.

            Druhá májová nedeľa je už tradične venovaná všetkým ženám – mamám. Je to čas, kedy si viac ako po iné dni pripomíname potrebu, dôležitosť a nenahraditeľnosť žien – matiek. Vo svojej láske dokážu to, čo by nikto iný v živote nedokázal – milovať ako dokáže milovať iba mama. Existuje mnoho odborných definícií, ktoré hovoria o tom, kto vlastne mama je. Básnik, lekár, psychológ, otec – každý z nich by opísal mamu svojim spôsobom. A každý by v nej videl čosi iné. Mama je človek – anjel, ktorý nás sprevádza celý náš život – od nášho počatia až do času, kedy sami máme deti, či vnúčatá. Sú mami, ktoré prežijú svoje deti a sú tak svedkom nielen ich príchodu na svet, ale aj odchodu z tohto sveta. Je neuveriteľné, koľko lásky, nehy, radosti a pokoja dokáže vniesť do života jeden takýto „anjel“. Každý z nás vie, čo pre neho jeho mama znamená. Preto je potrebné a dôležité, aby sme pamätali na človeka, ktorý nás sprevádza a je s nami po celý život. Prežíva naše radosti, úspechy, ale aj smútok či žiaľ.

            Deň matiek je jedinečnou príležitosťou ako našim „anjelom“ poďakovať naozaj za všetko. Aj klienti Zariadenia pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch (ďalej len ZPS) si prostredníctvom množstva rôznych kultúrnych podujatí pripomenuli tento významný deň.

            Prostredníctvom video prezentácie sme sa oboznámili so vznikom Dňa matiek a pozreli sme sa aj na to, ako tento deň oslavujú v rôznych krajinách sveta. Hovorené slovo bolo doplnené pútavými fotografiami napr. zo sedemdesiatich či osemdesiatich rokov, kedy sa Deň matiek oslavoval vo veľkolepom štýle, čo si zvlášť pamätali naši seniori.

            Bohatý kultúrny program si pre nás pripravili aj deti s pani učiteľkami z Materskej školy na ulici Gogoľova v Topoľčanoch. Medzi deťmi boli aj tí najmenší, ale aj predškoláci, ktorí spoločne nacvičili program v sprievode veselých piesní, ktoré boli venované všetkým mamám. Program bol doplnený krásnymi básňami, ktoré dotvárali čarovnú atmosféru tohto dňa. Deti z Materskej školy na ulici Tribečská v Topoľčanoch neobišli naše ZPS ani tento rok a pri tejto vzácnej príležitosti si pre všetkých prítomných pripravili ľudovo – folklórne pásmo, ktoré veľmi autenticky priblížilo život jednej rodiny na prelome 19. – 20. storočia, kedy ženy ťažko robili na poliach či záhradách, starali sa o deti, ktorých bolo hneď niekoľko, popri tom sa museli stíhať starať o domácnosť – navariť, oprať, ožehliť, upiecť a pod.. V rodinách sa bežne chovali kravy, sliepky, kozy, zajace, ľudia si dorábali všetko na poliach a chovali v chlievikoch. Spievaný príbeh tejto rodiny, ktorý nám priblížili deti, v mnohých prítomných vyvolal nostalgické spomienky na ich detstvo a ťažký, ale šťastný život v kruhu celej rodiny.

            Deti z Materskej školy na ulici Škultétyho v Topoľčanoch nás obohatili svojim divadielkom, ktoré si pripravili pod vedením pani učiteliek. Deti zarecitovali básne venované mamám a v ľudových krojoch zaspievali mnohé známe slovenské piesne o mamách. Divadielko bolo bohaté na rýmované básne, pestré kostýmy a jedinečné rekvizity, ktoré znásobovali atmosféru lásky, pokoja a radosti. V tento významný deň medzi nás zavítala aj pani primátorka mesta Topoľčany – JUDr. Alexandra Gieciová spolu s pánom viceprimátorom – Jurajom Želiskom. Obaja predstavitelia mesta Topoľčany sa prihovorili aj našim mamám či starým mamám, ktoré sú v našom ZPS. Vo svojich príhovoroch vyzdvihli potrebu pripomínania si tohto významného dňa, ale zároveň pripomenuli, že sú to práve mamy, ktoré nás celý život sprevádzajú na našej pozemskej púti. Zároveň popriali všetkým prítomným veľa Božieho požehnania a vedenia v ďalších mesiacoch a rokoch života, aby každý deň bol dňom radosti z ich detí a vnúčat. Na záver stretnutia pani primátorka s pánom viceprimátorom rozdali prítomným kvety ako symbol lásky a nádeje.

            ZPS touto cestou ďakuje všetkým vyššie spomenutým účinkujúcim za to, že si našli čas a prišli medzi nás. Veríme, že takýchto príjemných a veselých stretnutí bude čo najviac ...

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZPS


 
webygroup


Úvodná stránka