Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde ... 2019

Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde ... 2019

... takto sa začína jedna z najznámejších ľudových piesní, ktorá sa spieva hlavne počas fašiangov. Fašiangy poznáme ako symbol zábavy, veselosti či hodovania. Je to obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Hlavne v minulosti sa práve v tomto čase organizovali rôzne zábavy, zabíjačky či fašiangové hry, ktoré boli spojené s pohanskými zvykmi. Aj klienti Zariadenia pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch (ďalej len ZPS) počas tohto obdobia spomínali na roky dávno minulé, kedy sa po dedinách ľudia stretávali pri dobrej hudbe, pohári vína či domácej pálenky. Mnohí majú veselé spomienky na dedinské sprievody pri ktorých boli ľudia prezlečení do rôznych masiek: Žobrák, Medveď, Koza, Drotár, Stará žena, Mladý zať a pod.. Každá z masiek v sebe niesla určitú symboliku. Takto chodili všetci spolu po dedine a po domácnostiach. Pocestných a domácich, ktorých stretali, im dali do daru jedlo – vajcia, klobásy, slaninu, pálenku. Svojim programom sa svojsky vysmievali lenivosti či pýche. Mnohí z našich klientov si pamätali na typické fašiangové jedlo – šišky s lekvárom a zaspomínali si aj na starý ľudový zvyk – pochovávanie basy, ktorým sa končilo obdobie zábavy a hodovania a nastal čas štyridsaťdňového pôstu.  

            Čas fašiangovej zábavy a veselice mali možnosť prežiť aj klienti ZPS. S bohatým kultúrnym programom do ZPS zavítali členovia Denného centra pre seniorov „Slnečnica“ a „Nádej“, ktorí si pre našich milých domácich pripravili bohatý fašiangový program. V úvode zaspievali známe fašiangové piesne, zazneli aj ľudové riekanky a básne, ktoré umocňovali a skrášľovali celý program. Zazneli aj zábavné príhody, ktoré sa počas tohto obdobia stali a rozprávajú sa z generácie na generáciu. Bolo to veľmi milé stretnutie bohaté na priateľstvá, spev, hudbu a hovorené slovo.

            Touto cestou ZPS ďakuje všetkým zúčastneným, ktorí svojou prítomnosťou skrášlili čas fašiangov našim seniorom a veríme, že sa počas tohto roka bude môcť stretávať častejšie aj pri iných príležitostiach ...

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZPS

 


 
webygroup


Úvodná stránka