Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kniha – priateľ človeka ... 2017

Kniha – čo je kniha? Kniha je vec, kniha – to sú papiere na ktorých sú vytlačené obrázky či písmená, sú to listy papiera, ktoré kníhviazač spojí pevnou väzbou ... Tak to je niekoľko „definícií“, ktoré hovoria o knihe len ako o predmete. Kniha je však pre človeka oveľa viac ako len nejaká vec. Treba v nej vidieť priateľa a učiteľa zároveň. Vďaka nej prijímame množstvo informácií rôzneho charakteru a významu. Knihy sú detské, náučné, dobrodružné, romantické, obsahujú hravosť, radosť, vášeň, ale aj drámu, smútok či tragédiu. Hoci je kníh obrovské množstvo, každá jedna je originál.

            V minulosti sa knihy písali a viazali ručne. Bola to veľmi náročná práca. Knihy sme si viac vážili možno aj preto lebo neboli tak ľahko dostupné ako sú dnes. Knihu si v minulosti mohli dovoliť kúpiť iba zámožní a bohatí ľudia. V časoch dávno minulých vedeli často krát čítať iba vzdelaní ľudia – lekári, umelci či historici. Ani šľachtici tej doby často krát nevedeli čítať a mali svojich pisárov, ktorí všetko potrebné dokumentovali na papier. Dnes je situácia iná. Knihy sú všade bežne dostupným artiklom, sú cenovo prístupné a keďže je dnes školská dochádzka povinná, aj ľudia vedia čítať.

            Aj dnes, v 21. storočí, v čase prudkého rozvoja komunikačných technológií, počítačov, internetu, či sociálnych sietí nám nič z týchto vymožeností nenahradí múdru a vzácnu knihu. Túto skutočnosť si uvedomujú aj klienti ZPS a preto sa pravidelne stretávajú pri tomto starom zdroji múdrosti. Pravidelne naše ZPS navštevujú pracovníčky Tribečskej knižnice, ktoré v rámci biblioterapie pracujú s našimi klientmi. V rámci tejto terapie spoznávame rôzne oblasti Slovenska – chránené územia, hrady, zámky, kaštiele, objavujeme nepoznané, naberáme nové vedomosti a „oprašujeme“ tie staré. V rámci týchto stretnutí je vždy aj živá diskusia, kedy sa zapájame do spoločných rozhovorov o tom, čo sme čítali. Zamestnanci tejto inštitúcie nás navštevujú aj pri rôznych príležitostiach – napr. pri MDŽ, marec – mesiac knihy, október – mesiac úcty k starším, obdobie veľkej noci či adventu a pod.. Vždy majú starostlivo pripravený program zložený nielen z hovoreného slova, ale aj z piesní, ktoré vždy potešia človeka v každom veku ...

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZPS


 
webygroup


Úvodná stránka