Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Máme za čo ďakovať ... 2017

Obdobie jesene je mnohým charakteristické – zmeny počasia, ktoré je postupne viac chladné ako teplé, tu a tam sa začnú objavovať prvé jesenné dažde, zamračená obloha, zisťujeme, že aj dni sa nejako krátia ... Príroda nahadzuje nové „šaty“ – stromy sú zrazu oveľa farebnejšie, na chodníkoch a cestách je popadané lístie. Na prvý pohľad by sa zdalo, že toto ročné obdobie pôsobí veľmi smutno a skľučujúco. Ale pravý opak je pravdou. 

            Rok čo rok prichádzame práve v tomto čase do chrámov, aby sme spoločne vzdávali vďaku Pánu Bohu za všetky dary, ktoré nám požehnal. Klienti ZPS navštívili aj rímsko – katolícky cirkevný zbor v Prašiciach, kde si domáci vyzdobili svoj chrám rôznymi plodinami, ktoré sa počas tohto roku urodili na roliach či záhradách. Spoločne sme navštívili aj kostol Evanjelického a. v. cirkevného zboru v Topoľčanoch, kde nám sestra farárka priblížila históriu slávenia poďakovania za úrody zeme. V rámci spoločne strávených chvíľ sme si premietli prezentáciu o tom ako sa slávi nedeľa poďakovania za úrody Zeme v iných cirkevných zboroch, ktorá bola obohatená fotodokumentáciou z rôznych kútov Slovenska.

            Spoločnými silami sme si vyzdobili aj kaplnku nášho ZPS rôznymi „darmi zeme“ (klasy, jablká, kvety, makovice, orechy a pod.) a pri tejto milej príležitosti sa konali aj slávnostné Služby Božie, kde sme poďakovali Pánu Bohu za všetky telesné i duchovné dary, ktorých sa nám dostáva. Za základ kázne Slova Božieho si sestra farárka vybrala text z evanjelia podľa Matúša 5 kap., 6 verš: „Šťastní sú tí, ktorí túžia po spravodlivosti ako smädní po vode lebo ich smäd bude uhasený.“ Sestra farárka v kázni kládla dôraz na duchovnú oblasť nášho života s tým, že každý človek má využívať a nechať sa nasýtiť nielen telesným pokrmom, ktorý je tiež pre človeka potrebný, ale predovšetkým duchovnými darmi, ktoré nám Pán Boh v každodennom živote ponúka. K dôstojnému prežitiu tohto sviatočného času prispeli aj kňazi z rímsko – katolíckej farnosti Nanebovzatia Panny Márie v Topoľčanoch, ktorý v ZPS odslúžili sv. omšu. Na záver sme sa všetci spoločne pomodlili modlitbu Pánovu – Otče náš ... a každý z účastníkov prijal požehnanie.

 

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZPS

 

 


 
webygroup


Úvodná stránka