Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Medzinárodný deň vtákov 2016

Medzinárodný deň vtákov v Zariadení pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch

Prvý apríl sa už niekoľko desiatok rokov spája so zábavou formou rozprávania  rôznych vtipov či žartov. Tento deň je však veľmi významným aj preto lebo je práve 1. apríla sa každoročne oslavuje aj Medzinárodný ceň vtáctva. Minulosť tohto sviatku siaha do dávnej minulosti – do čias rakúsko – uhorskej monarchie. To, že sa tento významný deň oslavuje práve v apríli, nie je náhodou. Práve tento mesiac sa spája s príletom sťahovavých vtákov. Odborníci – ornitológovia hovoria, že práve apríl je mesiac, kedy k nám priletí odhadom až niekoľko miliónov vtákov z rôznych krajín sveta – napr. z Afriky či Ázie.

         Táto pekná tradícia je spätá z Otom Hermanom – ochranár prírody, ktorý sa pričinil o to, že v roku 1900 bola zorganizovaná a ustanovená akcia pre školy: 1. apríl – Deň vtákov a stromov.

         Na našej „modrej planéte“ žije niekoľko tisíc vtáčích druhov. Na území Slovenska má svoj domov cca 220 hniezdiacich vtáčích druhov, pričom niektoré z vtákov sú sťahovavé. Práve v období jari k nám prilietajú napr. bociany, lastovičky a pod..

Vtáky sú obyvateľmi celej Zeme. Aj keď človek v mnohom prírodu a životné prostredie mení viac negatívne ako pozitívne, mnohé vtáčie druhy sa dokázali vyrovnať aj s týmto fenoménom a prispôsobili sa.  Migráciu vtákov považujú prírodovedci za jeden z najpozoruhodnejších fenoménov živej prírody.

K oslave Svetového dňa vtáctva sa pridali aj klienti Zariadenia pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch.  Počas mesiaca apríl absolvovali prednášky o vtáctve, ktoré sa vyskytuje nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Dozvedeli sa mnohé zaujímavosti o tom ako vtáky vo svete žijú, čím sú zvláštne a jedinečné. Pútavou prezentáciou sme sa preniesli do Brazílie – amazónskeho pralesa, kde žijú jedny z najkrajších vtákov sveta, dozvedeli sme sa mnohé zaujímavosti o vtákoch, ktoré žijú napr. v celej Európe, Ázii a pod.. Osobitná prednáška a prezentácia formou fotografii a filmu bola venovaná vtákom, ktoré žijú na Slovensku počas celého roka alebo sem prilietajú z teplých krajín. Aj takouto netradičnou ale pútavou formou vzdelávania sme sa dozvedeli mnohé veci o vtákoch, ktoré sme ani len netušili ...

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZpS

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
webygroup


Úvodná stránka