Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Medzinárodný deň žien 2019

Medzinárodný deň žien 2019

V živote každého človeka sú dni, ktoré sú svojim spôsobom výnimočné. Sú to napr. narodeniny, meniny, deň maturitnej skúšky, štátnic, či promócií. Medzi spoločensky a medzinárodne významné dni môžeme zaradiť aj Medzinárodný deň žien (ďalej len MDŽ). Aj keď je to sviatok zložený len z troch slov, jeho minulosť má siahodlhú históriu. Zrod tohto významného dňa siaha do roku 1908, kedy v USA vo veľkom protestovalo desaťtisíce žien – krajčírok za ľudské práva, ktoré sú dnes už samozrejmosťou. Išlo napr. o osemhodinový pracovný čas, boj proti nízkym mzdám či zlým pracovným podmienkam. Nemenej dôležitým bolo aj uznanie volebného práva žien. V roku 1910 sa v Kodani konala ženská konferencia Druhej internacionály, kde Clara Zetkinová presadila medzinárodný sviatok, v tom čase bez určenia pevného dátumu. Ôsmy marec bol ustanovený až po prvej svetovej vojne na podklade veľkej demonštrácie, ktorá sa vtedy konala v Petrohrade. Od roku 1975 je tento deň vnímaný hlavne ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, mier, rozvoj a spravodlivosť.

            Aj keď od vzniku MDŽ už uplynulo veľa rokov a podoby jeho slávenia sa počas rokov menili, stále tento deň zostáva sviatkom. Aj klienti Zariadenia pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch (ďalej len ZPS) sa spoločne stretali práve pri príležitosti osláv tohto dňa niekoľko krát, pretože program k MDŽ bol veľmi bohatý na rôzne kultúrno – spoločenské podujatia počas niekoľkých dní.

            Medzi nami sme radi privítali hudobnú skupinu v zložení: p. Bc. Rudolf Chovanec (akoredón), p. Koloman Krivošík (husle), p. Anton Kopinec (trúba) a p. Eva Goldbergová (spev). Zariadením sa niesli známe piesne venované všetkým ženám, napr. Slovenské mamičky, Najkrajšia hviezdička a pod.. Toto hudobné kvarteto nás bavilo do neskorých poobedných hodín a zahrali aj mnoho piesní na želanie. Deti z Materskej školy na ulici Tribečská v Topoľčanoch si zasa pre našich milých domácich pripravili zábavné recitačno – hudobné pásmo, ktoré bolo venované všetkým ženám. Na záver stretnutia podarovali deti našim ženám ručne vyrábané darčeky – kvety, ktoré symbolizujú ľudskú blízkosť a lásku. Do nášho ZPS zavítala aj primátorka mesta Topoľčany – p. JUDr. Alexandra Gieciová, ktorá sa všetkým prítomným prihovorila a poďakovala za to, že aj napriek rôznym životným ťažkostiam a skúškam, ktorými si v živote prešli, majú v sebe nezlomné životné hodnoty, ktoré potrebuje dnešná generácia detí a mládeže počuť – láska, blízkosť, priateľstvo, viera v Pána Boha ... Zároveň všetkým prítomným popriala veľa síl a radosti do ďalších dní. Na záver stretnutia pani primátorka rozdala všetkým kvet ako symbol vďačnosti a lásky za všetko, čo pre nás a pre našu spoločnosť vykonali. Do našich radov opäť zavítali aj deti zo Základnej a materskej školy na ulici Gogoľova v Topoľčanoch, ktoré so sebou priniesli dobrú náladu a krásne ľudové piesne. Zahrať prišiel aj Tomáško Kertész, ktorý hrou na keyboard rozospieval celé ZPS. Do piesní sa zapojili takmer všetci prítomní, ktorým to hlas a zdravie dovolili. Po programe deti rozdali ženám krásne ručne robené a zdobené kvety, ktoré vyrábali spolu s pani učiteľkami. Na tento sviatok nezabudli ani zamestnanci Tribečskej knižnice v Topoľčanoch, ktorí k nám zavítali práve pri príležitosti sviatku MDŽ. Pripravili si program, ktorý sa skladal z hovoreného slova, ale aj z piesní na ktorých naši seniori kedysi vyrastali. Bolo to veľmi milé stretnutie pri knihe a hudbe – dvoch spoločníkoch, ktorí tvoria neoddeliteľnú súčasť života každého človeka. V rámci reminiscenčnej terapie („terapia spomienkami“), ktorá je určená hlavne pre seniorov sme si pri pútavej video prezentácií pripomenuli časy, kedy sa oslavy MDŽ konali vo veľkolepom štýle. Počas premietania sme si pripomenuli nielen históriu tohto sviatku, ale aj jeho súčasnosť. Premietanie bolo umocnené dobovými fotografiami minulého storočia, ktoré mnohým pripomenuli časy, keď ony sami ešte chodili do práce a vychovávali svoje deti. Všetci sa zhodli na tom, že oslavy MDŽ boli v tých rokoch veľké – ďakovalo sa a blahoželalo ženám, spoločnosť oveľa viac a intenzívnejšie zdôrazňovala dôležitosť a potrebu žien v spoločnosti. Boli to veľmi milé stretnutia pri dobrej hudbe s dobrými ľuďmi.

            Touto cestou ďakujeme všetkým vyššie uvedeným účinkujúcim, ktorí sa s láskou zapojili a pre našich seniorov vytvorili bohatý kultúrny program plný spevu, zábavy a hovoreného slova. Na oslavy MDŽ budeme ešte dlho spomínať ...

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZSP


 
webygroup


Úvodná stránka