Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Na ľudovú nôtu 2018

Na ľudovú nôtu 2018 ...

Ako ten čas letí ... Ráno človek vstane, umyje sa, naraňajkuje, vyprevadí deti do škôlky či školy, rýchlo sa ponáhľa do práce, potom zasa z práce pre deti, na nákup a konečne domov, kde ale pokračuje ďalší „kolotoč“ – navariť, upratať, učiť sa s deťmi a keď človek stíha, tak sa aj trochu vyspať a na ďalší deň znovu to isté. Je smutné, že často krát ani nemáme čas na to, aby sme trošku relaxovali napr. pri dobrej hudbe. Hudba je rovnako ako napr. kniha liekom pre každého z nás. Blahodarne pôsobí na naše vnútro, na všetky naše zmysly. Pri dobrej a vhodne zvolenej hudbe človek zabúda na každodenné starosti a problémy.

Jednoducho povedané, hudba by mala mať v našom živote svoje miesto. Už v dávnych časoch človek pomocou rôznych prvých hudobných nástrojov prenikal do tohto krásneho sveta hudby a svoje pocity vyjadroval tancom. Hudba sprevádza človeka počas celého života. Hrá sa a spieva keď sa narodí dieťa, pri oslavách narodení, menín, pri rôznych rodinných, pracovných či iných stretnutiach, na svadbách, ale aj na pohreboch, či v kostoloch. Jednoducho povedané – hudba je všade okolo nás.

Je vedecky dokázané, že hudba vplýva na naše emocionálne prežívanie a na city človeka. Je liekom pre každého z nás bez ohľadu na pohlavie či vek alebo sociálne postavenie. Hudba lieči. Odborne sa liečba hudbou volá muzikoterapia. Existuje množstvo definícií tejto terapie, pričom jej cieľ je vždy rovnaký – stabilizovať kvalitu života človeka, zlepšovať fyzické, sociálne, emocionálne či spirituálne prežívanie. Tento druh terapie sa často využíva práve pri práci so seniormi. Inak tomu nie je ani v našom ZPS. Muzikoterapia je v našom ZPS jednou z najčastejších aktivít a terapií, ktoré zabezpečujeme. Je vykonávaná predovšetkým skupinovou formou napr. v spoločenských priestoroch alebo v parku ZPS. Nejde pritom len o pasívne počúvanie hudby. Počas muzikoterapie klienti pracujú aj so svojim telom, pomocou ktorého každý iným spôsobom reaguje na počutú hudbu. Počas počúvania hudby klienti využívajú rôzne zložky a formy pohybu – tlieskanie rukami, dupanie nohami, lúskanie prstami a pod..  Klientom sa zlepšuje pohyb, celkové vnímanie seba i okolia, znižuje sa stres a zlepšuje sa pozornosť. Pri hraní na rôznych hudobných nástrojoch sa zlepšuje aj motorika človeka. V rámci hudby sa klienti snažia vniknúť do rytmu melódie. V rámci muzikoterapie zapájame aj naše hlasivky bez ohľadu na vek – každý tak ako najlepšie vie. Vďaka týmto stretnutiam pri hube sa zlepšujú aj vzájomné vzťahy medzi klientmi alebo sa vytvárajú nové priateľské väzby či zvyšuje sa spolupatričnosť.

ZPS zabezpečuje našim klientom aj „živú“ hudbu v zložení: p. Rudolf Chovanec (akordeón), p. Koloman Krivošík (husle), p. Anton Kopinec (trúba) a p. Eva Godbergerová (spev). Seniori sa na stretnutia s nimi vždy veľmi tešia, hlavne, keď sa hrá „na želanie“. Program tvoria hlavne rôzne ľudové piesne od rôznych známych i menej známych interpretov, ale často krát znie aj ich vlastná tvorba, ktorá nás poteší najviac. A tak, či vonku prší alebo svieti slnko, dobrá hudba nám vždy vyčarí úsmev na tvárach. Veríme, že nám dá Pán Boh zdravie i silu, aby sme sa takto mohli stretávať práve pri hudbe, ktorá je tiež darom, čo najviac a čo najdlhšie ...

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZPS


 
webygroup


Úvodná stránka