Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Na návšteve u Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka 2018

Na návšteve u Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka 2018

Počas krásnych slnečných dní sme nezaháľali, ale spoločne sme sa vybrali do jednej z najvýznamnejších obcí – Uhrovec, ktorý leží medzi horami Nitrianskej sprašovej pahorkatiny. A práve táto obec sa stala  rodiskom dvoch významných osobností – Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Ich rodný dom je národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá v sebe ukrýva životy týchto dvoch velikánov. Výstava zachytáva životný odkaz a dielo slovenského mysliteľa, buditeľa, spisovateľa a spoluzakladateľa spisovnej slovenčiny – Ľ. Štúra a druhá časť expozície je venovaná významnému politikovi – A. Dubčekovi. Obe výstavy približujú životy a diela týchto významných osobností. Počas odborného výkladu sme sa dozvedeli, že tento dom bol v minulosti využívaný ako škola, kde bol aj učiteľský byt. Ľ. Štúr aj A. Dubček tu prežili značnú časť svojho života. Prehliadka bola umocnená autobiografickým portrétom A. Dubčeka, ktorý svojimi slovami opisuje dobu a čas, kedy sa snažil o nastolenie koncepcie „komunizmu s ľudskou tvárou“. Stal sa tak akýmsi symbolom úsilia o demokraciu za čo dostal množstvo ocenení a vyznamenaní, ale aj čestný doktorát Univerzity v Bologni, Madride, Washingtone, Bruseli a pod..

            Ďalšou zastávkou bola návšteva Uhrovského múzea v ktorom nám bol priblížený život obyčajných ľudí tejto obce, zvyky, tradície či dobové oblečenie. Múzeum sa venuje aj fabrikám a firmám, ktoré tu v minulosti pôsobili a v ktorých našli prácu stovky ľudí. Výstava v sebe nesie aj bohatú fotodokumentáciu, ktorá predstavuje fabriky a ich výrobky. Expozícia obsahuje aj výstavu výrobkov zo skla, nakoľko v minulosti tu bola skláreň. Z rozprávania miestnych obyvateľov sme sa dozvedeli, že v minulosti tu bola aj paličkáreň v ktorej sa vyrábali palice pre seniorov.

            Bol to príjemne strávený čas v spoločnosti našej minulosti a histórie. Pripomenuli sme si obdobie a čas, kedy slobodne hovoriť a vyjadriť svoj názor, či písať v slovenským jazykom neboli vôbec samozrejmosťou. Veríme, že budeme môcť navštíviť aj ďalšie významné miesta Slovenska a rozšíriť si tak naše vedomosti a pripomínať si, že to, že sme dnes tu na Slovensku a že je to naša vlasť, vôbec nie je samozrejmé ...

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZPS


 
webygroup


Úvodná stránka