Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Neváhaj a premýšľaj ... 2017

            Žijeme v 21. storočí, vo svete, ktorým hýbu počítačové technológie, žijeme život plný rôznych informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán. Ľudia spolu zrazu menej osobne komunikujú, vyhovárame sa na nedostatok času, neustále sa niekam ponáhľame. Ľudia ktorí pracujú sú veľmi vyťažení, neraz nemajú čas ani na svoje deti, aby sa s nimi porozprávali, prečítali si knihu alebo sa len tak ako rodina spolu vybrali niekam na prechádzku či na výlet. Sme takí uponáhľaní, že ani nestíhame vnímať kvitnúce kvety, hučiaci potok či jarný prílet lastovičiek. Všetko nám uniká ...

Ani si to neuvedomujeme, ale všetko čo robíme – vstávame ráno z postele, umývame si zuby, pripravíme si raňajky, ideme na prechádzku, prečítame si dobrú knihu ... za všetkými týmito činnosťami, pri ktorých si myslíme, že ich vykonávame automaticky (čo nie je vôbec pravda) stojí jeden z najdôležitejších orgánov človeka. Je to orgán, ktorý nikdy nespí, neustále pracuje a spracováva a vykonáva za nás všetky naše podnety a činnosti – mozog.

Človek si v živote ani len neuvedomuje, že ho má, až dovtedy, pokiaľ nezistíme, že keď tento nenahraditeľný orgán zrazu prestáva fungovať – začíname zabúdať, zrazu aj bežné a jednoduché úkony, ktoré sme predtým bežne zvládali sami, nejdú spraviť vôbec alebo len s veľkou námahou.

V televízii, rozhlase či na internete s veľkým znepokojením sledujeme informácie o narastajúcom počte ochorení mozgu a to v rôznych podobách a formách – od cievnych mozgových príhod, cez onkologické ochorenia až po sklerózu multiplex či alzheimerovu demenciu. Všetky vyššie uvedené ochorenia nejakým spôsobom súvisia s mozgom. Počas života zisťujeme, že sa na každého človeka či je to dieťa, človek v produktívnom veku alebo senior zvyšujú nároky na pamäť. 

Pod heslom „Neváhaj a premýšľaj“ sa v ZPS stretli klienti spolu s PhDr. Trenčanskou, ktorá pracuje v Regionálnom úrad verejného zdravotníctva v Topoľčanoch a ktorá nám pri príležitosti celoslovenskej kampane „Týždeň mozgu“ nielen porozprávala o tomto zaujímavom orgáne nášho tela – ako funguje, ale naučila nás ako si máme mozog „zdokonaľovať“ a „udržiavať v prevádzkovej teplote“ a to rôznymi tréningovými pamäťovými cvičeniami, ktoré sme si mali možnosť vyskúšať a to v rôznych stupňoch náročnosti – od tých najjednoduchších až po tie najzložitejšie. Trénovali sme si a zdokonaľovali nielen pamäť, ale aj bystrosť či všímavosť alebo logické uvažovanie. V rámci prednášky sme sa naučili ako si zlepšovať a udržiavať pamäť nielen s pomocou rôznych cvičení, ale aj vďaka úprave životosprávy. Veríme, že toto stretnutie nebolo posledné a že sa s pracovníkmi RÚVZ budeme stretávať častejšie a pri rôznych príležitostiach.

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZPS


 
webygroup


Úvodná stránka