Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Spomienky na Ivana Krajíčka ... 2016

Spomienky na Ivana Krajíčka ...
(76 rokov od narodenia a 19 rokov od úmrtia Ivana Krajíčka)

Dňa 02.06.2016 Zariadenie pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch (ďalej len ZPS) opäť navštívili pracovníčky Tribečskej knižnice so svojim programom, ktorý bol venovaný pamiatke známeho slovenského herca, speváka, komika, režiséra, moderátora a zabávača – pána Ivana Krajíčka.  Klienti mali možnosť prostredníctvom rôznych hudobných nahrávok nahliadnuť do života tohto vzácneho človeka, dozvedeli sa rôzne zaujímavosti z jeho života – v piatich rokoch začal hrať na husliach, venoval sa hokeju, cyklistike, absolvoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave, v roku 1964 začal hrať v činohernom súbore Novej Scény ...

Venoval hraniu, spievaniu, moderovaniu, kabaretu, pôsobil aj ako divadelný a televízny režisér. Mal vytvorenú veľmi dobrú spoluprácu s Oldom Hlaváčkom, ktorá prerástla so divadelnej a kabaretnej dvojice – Krajíček – Hlaváček, ktorú vymyslel Ivan Krajíček. Neskôr táto komediálna dvojica vystupovala v kabaretoch, v rozhlase aj v televízii. Ich najznámejším programom bol Hostinec pod gaštanom, kde vytvorili dvoch gazdov. A práve rôzne scény z tohto programu si pripomenuli a vypočuli aj klienti nášho ZPS.

V rámci tohto kultúrno – zábavného pásma sme si pripomenuli aj jeho hudobné kvality, a to známym pesničkový programom „Repete“, ktorý sám moderoval. V tomto veľmi sledovanom programe sám spieval rôzne piesne – napr. Nebezpečná slečna, Mama, Cesta do neba, Kazačok, Oči čierne, Tulipán, Posledný flám, Song o skalnom kvete a iné), ale spieval aj s inými spevákmi a k jednotlivým piesňam pridával vlastné komické scénky.

Ivan Krajíček dostal aj rôzne ocenenia za herecký výkon, ako herec hral vo filmoch napr. Oko za oko, Nebeští jezdci, Láska neláskavá, Sváko Ragan, Polepetko a iné. Pôsobil aj ako dabingový a divadelný herec. Bol obsadzovaný do rôznych operetných a muzikálových rolí – napr. Modrá ruža – ako Filip Plafón, Hrnčiarský bál – ako Floriš Stacho, pôsobil aj ako režisér v oblasti filmu či divadla – napr. Tri krát tri je deväť (film), Ťululum, My sme malí muzikanti (TV seriál) a pod..

Klienti ZPS si tohto významného človeka pripomenuli rôznymi rozhlasovými a hudobnými ukážkami, pričom zazneli aj známe piesne z relácie „Repete“, do ktorých sa všetci radi zapojili.

Bolo to veľmi milé stretnutie, kde sme mali všetci možnosť nielen zaspomínať si na „dávne časy“, ale takisto si spoločne zaspievať hity, ktoré jednoducho nestarnú ...

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZpS


 
webygroup


Úvodná stránka