Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Svetový deň čokolády 2018

Svetový deň čokolády 2018

Asi neexistuje človek, ktorý by nemal rád čokoládu. Či už mliečnu alebo horkú. Aj táto pochutina má svoj deň. A nie hocijaký. Trinásty september je označovaný za Medzinárodný deň čokolády. Dá sa povedať, že čokoládu v rôznych podobách milujeme všetci bez rozdielu – veľký, či malí, mladí či starí.

            Treba však zdôrazniť, že tak ako aj iné komodity, aj čokoláda má svoju dlhú históriu. Do Európy sa dostala na pulty obchodov v roku 1550. Bola to čokoláda od mexických indiánov. Kedysi nemala čokoláda takú podobu a chuť ako poznáme dnes.

            V rámci tohto dňa sme si premietli prezentáciu o čokoláde – jej minulosti i súčasnosti. Táto video prezentácia bola spojená aj s ochutnávkou čokolády v rôznych podobách a príchutiach. Hovorili sme si o tom, že  pri dobývaní Mexika Cortézovi zachutila čokoláda v podobe jahodovej peny, ktorú podávali pri stretnutí s vládcom Aztékov – Montezumom. V minulosti boli kakaové bôby veľmi vzácne a drahé a preto si čokoládu resp. nápoje z bôbov dovoliť len panovníci a šľachta. Bežný človek sa k tomuto artiklu vôbec nedostal. Prvá mliečna čokoláda bola vyrobená v roku 1876 Švajčiarom Danielom Petrom, ktorý do čokolády pridal mlieko s cukrom. Tabuľková čokoláda vznikla v 19. storočí vďaka Holanďanovi Houtenovi, ktorý zostrojil lis na oddeľovanie kakaového masla od kakaa. Počas druhej svetovej vojny vojaci dostávali denný prídel čokolády ako zdroj energie.

            Video prezentácia bola spojená aj s históriou a súčasnosťou čokoládovní v Česko – slovensku. Na tomto stretnutí sme si spoločne pochutnali na rôznych druhoch čokolád – horká, mliečna, s rôznymi príchuťami a podobami – tabuľky, bonbóny a pod.. Veríme, že takýchto milých a sladkých stretnutí bude čo najviac ...

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZPS


 
webygroup


Úvodná stránka