Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Svetový ekumenický deň modlitieb 2016 (Kuba)

Svetový deň modlitieb žien v Zariadení pre seniorov „Komfort“ – deň, ktorý spája

Svetový deň modlitieb žien je celosvetové ekumenické hnutie, ktorého cieľom je združovať ženy rôznych rás, kultúr a tradícií, rozširovať ich povedomie o iných krajinách a kultúrach, sympatizovať s problémami iných krajín a kultúr, ale predovšetkým modliť sa s nimi a pre ne. Už niekoľko rokov sa pri tejto príležitosti spolu stretávajú aj ženy kresťanských cirkví na Slovensku. Výnimkou v tomto smere nie sú ani Topoľčany.

Ženy pôsobiace v Cirkevnom zbore Evanjelickej a. v. cirkvi spolu so ženami s rímsko – katolíckej farnosti v Topoľčanoch si pripravili pre klientov Zariadenia pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch (ďalej len ZPS) program v rámci svetového dňa modlitieb, ktorý sa dotýkal Kuby. Mottom tohtoročného stretnutia bol biblický verš: „Kto prijíma dieťa, mňa prijíma.“ (Biblia, Matúš 18, 5). Ženy z vyššie menovaných cirkevných zborov nás oboznámili nielen s Kubou ako štátom, ale aj s jej históriou, flórou, faunou, kultúrou či aktuálnou ekonomickou situáciou. Hlavným cieľom však bolo oboznámiť našich klientov, ako v tomto najväčšom ostrovnom štáte v Karibiku ovládaného totalitným režimom s vládnucou mocou jednej politickej strany prežívajú kresťania – ženy. Okrem vyššie spomenutých skutočností sme sa dozvedeli, že na Kube je vyznanie viery spoločensko – spirituálnou súčasťou života ľudí, je súčasťou kultúry, napriek tomu, že isté obdobie boli ľudia za praktizovanie náboženstva vytláčaní oficiálnou ateistickou politikou na okraj spoločnosti. V roku 1962 sa Kuba stala oficiálne ateistickým národom a od roku 1969 boli v krajine zakázané Vianoce, ktoré sa obnovili až v roku 1998.

Dnes ženy na Kube hrajú dôležitú úlohu v spoločnosti, cirkvi a rodine, aj keď čelia mnohým utrpeniam či diskriminácií. Ženy v tejto krajine s odvahou bojujú za svoje práva, pričom dosiahli rovnoprávnosť napr. v pracovno – právnych vzťahoch, dostávajú rovnaký plat ako muži a pod.. Celé stretnutie bolo obohatené prezentáciou o tejto krajine, ktorá rozšírila naše poznanie. Počas stretnutia zazneli kresťanské piesne, do ktorých sa zapojili aj naši „milí domáci“. Na záver stretnutia sme sa spolu modlili nielen za Kubu ako štát, ale aj za ľudí, ktorí na Kube žijú. Aj keď toto stretnutie v rámci svetového ekumenického dňa modlitieb žien bolo v ZPS prvé, veríme, že nebolo posledné ... .

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZpS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
webygroup


Úvodná stránka