Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Svetový ekumenický deň modlitieb žien – Filipíny 2017

Svetový deň modlitieb žien (ďalej len SDM) je celosvetové ekumenické hnutie, ktoré združuje ženy rôznych rás, kultúr a tradícií, rozširuje ich povedomie o iných krajinách a kultúrach, sympatizuje s problémami iných krajín a kultúr a spoločne sa modlia s nimi a pre ne. Každý rok pripravuje program jedna z krajín sveta. Tento rok si program pri tejto milej príležitosti pripravili ženy z Filipín. V rámci tohto programu, ktorý bol spojený s pútavou videoprojekciou, kde sme sa dozvedeli mnohé zaujímavosti o tejto nádhernej, ale aj ťažko skúšanej krajine.

Filipíny sa rozprestierajú na 7107 ostrovoch v Tichom oceáne, pričom cca 1000 ostrovov je obývaných. Časté sú tu zemetrasenia, sopečná aktivita či tajfúny. Klíma je tropická morská. Filipíny majú dve ročné obdobia – vlhké a suché. Prvou zaznamenanou návštevou zo západu bol 16. marca 1521 Ferdinand Magalhaes, portugalský cestovateľ a bádateľ, ktorý viedol španielsku expedíciu do Východnej Indie. Dnes patria Filipíny k najrýchlejšie rastúcim ekonomikám v Ázii. Dohovoríte sa tu 120 – 170 jazykmi, pričom národným jazykom je filipínčina. Gramotnosť obyvateľstva je veľmi vysoká (cca 96%), pričom školská dochádzka sa začína už vo veku 4 rokov. Hlavným náboženstvom Filipín je kresťanstvo. Kresťanské cirkvi medzi sebou veľmi dobre spolupracujú, ženy môžu študovať teológiu a v protestantskej cirkvi môžu byť ordinované. Ženy tu slúžia aj ako diakonisy, teologičky, kresťanské pedagogičky a pod.. Národná  rada cirkví na Filipínach organizuje vzdelávanie a školenia pre ženy, ktorých cieľom je eliminovať násilie páchané na ženách, zahŕňa štúdium Biblie, práva, liturgie a spoluprácu s inými ženskými organizáciami a úradmi.

Protestantizmus priniesli na Filipíny severoamerickí misionári na prelome 19. – 20. storočia. Manželky misionárov iniciovali slávenie Svetového dňa modlitieb. Vznikla tzv. Jednota kresťanských žien, ktorá združuje ženy rôznych kresťanských denominácií. ženy z tohto spoločenstva pomáhajú obyvateľom pri živelných katastrofách formou pastoračných návštev, ale aj finančne, podporujú mladé ženy v oblasti ekumény, pomáhajú pri riešení problémov s HIV a AIDS, aktívne sa zapájajú pri riešení problémov a pomoci ženám a deťom na ktorých je páchané násilie. Ponúkajú pomocnú ruku v oblasti riešeniaa celosvetového problému – obchodovanie s ľuďmi. Toto všetko ženy z Filipín pokladajú za najlepší spôsob ako pomôcť blížnym, podať im pomocnú ruku a šíriť pritom lásku Ježiša Krista každému človeku.

Ženy z kresťanských cirkví v Topoľčanoch v rámci vyššie uvedených informácií o Filipínach zaspievali aj niekoľko kresťanských piesní v ich národnom jazyku, čo bolo veľmi pútavé a zaujímavé. Na záver sme sa spoločne modlili za všetkých obyvateľov Filipín, za pokoj v ich krajine, za to, aby sa mohli spoločne slobodne stretávať pri Božom Slove a aby čo najviac ľudí bolo oslovených Pánom Ježišom Kristom.

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZPS


 
webygroup


Úvodná stránka