Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Túlavé topánky alebo Ako bolo v Hronseku 2019

Túlavé topánky alebo Ako bolo v Hronseku 2019

Zariadenie pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch (ďalej len ZPS) pripravilo pre svojich klientov jednodňový výlet do jednej z najkrajších dediniek na Slovensku – do Hronseku. Cieľom našej cesty bola návšteva dreveného artikulárneho kostola v Hronseku. Po namáhavej ceste sme sa dočkali odmeny. Po vystúpení z auta sa pred nami rozprestierala krásna malebná krajina s drobnými domčekmi, upravenými záhradkami a usmiatymi ľuďmi. Cítili sme sa ako v rozprávke. Z rozprávania členov miestneho cirkevného zboru sme sa dozvedeli mnohé zaujímavosti o tomto chráme. Delegát nás oboznámil s pomerne podrobnou históriou a vznikom kostola aj miestneho cirkevného zboru. Dozvedeli sme sa, že tento chrám bol postavený podľa veľmi prísnych nariadení Šopronského snemu, ktorý potvrdil závery Viedenského mieru z roku 1606 vo veciach slobody náboženstva a povolil evanjelikom postaviť kostol v Hronseku. Stavba chrámu bola podmienená prísnymi podmienkami: Kostol

musel byť postavený v priebehu jedného roka,

musel byť celý z dreva,

musel byť postavený bez použitia kovových prvkov,

nesmel mať vežu,

nesmel mať vchod priamo z ulice.

Zaujímavosťou je, že všetky stanovené podmienky boli pri stavbe dodržané a v roku 1726 bola stavba kostola ukončená. Tento kostolík má pôdorys kríža, jeho stĺpy sú zdobené vyrezávaným jónskym ornamentom, sú dubové, ostatné časti sú väčšinou smrekové. Na dolnej časti chórov je zavesený vyrezávaný ornament v podobe lipového listu - symbol slovanského povedomia. Je tu 1100 miest na sedenie, pričom z každého miesta je vidieť na oltár. Tento chrám je známy aj tým, že má výbornú akustiku. Kostol má až päť vchodov, postavených oproti sebe, 30 okien, rozmiestnených po celom obvode. K oltáru kostola patrí šestica vymeniteľných obrazov, ktoré sú rozmiestnené na priečelí chórov a striedavo sa osadzujú do spoločného rámu oltára podľa aktuálnej liturgie počas roka. Kostol má svoj vlastný originálny organ, ktorý je plne funkčný a používaný. Súčasťou tohto chrámu je aj drevená zvonica, stará ako samotný kostol. V tomto nádhernom kostolíku v roku 1847 uzavreli manželstvo aj snúbenci Andrej Sládkovič s Antóniou Júliou Sekovičovou.

            Navštívili sme aj budovu fary v ktorej kedysi žili mnohé známe slovenské osobnosti, ako boli napr.: Ján Simonides (kňaz, pedagóg), Jozef Melcer (kňaz, národný buditeľ), August Horislav Krčméry (kňaz, štúrovec) a pod..

            Naše spoločné kroky pokračovali návštevou Goticko – renesančného kaštieľa – Vodný hrad, ktorý je v Hronseku zároveň najstaršou stavbou. Tento hrad v minulosti vlastnili rôzne šľachtické rody. V minulosti niektoré priestory slúžili ako väzenie alebo sa tu tlačili aj mince. Aj keď je zatiaľ tento historický unikát pre verejnosť uzavretý, mali sme možnosť pozrieť si nádvorie a krásne malebné prostredie, ktoré tento hrad obklopuje.

            Domov sme sa vracali plný krásnych zážitkov na ktoré nikdy len tak nezabudneme ...

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZPS

 

 

 

 

  


 
webygroup


Úvodná stránka