Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Tvorivé dielne (Veľká noc 2016)

Veľká noc a tvorivé dielne v Zariadení pre seniorov "Komfort" v Topoľčanoch

 

            Obdobie Veľkej noci patrí medzi najstaršie a najvýznamnejšie sviatky celej kresťanskej cirkvi na svete, počas ktorých si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Pána Ježiša Krista. Nadväzuje na židovské veľkonočné sviatky – paschu, ktoré sa slávili od 14. – do 21. dňa v mesiaci nisan (náš marec až apríl) na pamiatku oslobodenia izraelského národa z egyptského otroctva.

            Tento čas sa nepochybne spája aj s mnohými zvykmi a tradíciami, ktoré sú už neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Medzi jedny z najčastejších patrí aj zdobenie vajíčok – symbol života a vzkriesenia. Aj klienti zariadenia pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch (ďalej len ZPS) mali možnosť v rámci tvorivých dielní zhotoviť si veľkonočné vajíčka s rôznymi motívmi. Využili techniku zdobenia pomocou bavlnky (opletanie vajíčka) a tzv. „košielkovú techniku“, ktorá bola menej náročná. Spoločne s personálom ZPS vytvorili veľkonočnú výzdobu, ktorá krášli našu spoločenskú miestnosť, kde prebieha väčšina kultúrno – spoločenských aktivít.

            Biblioterapiou sme si pripomenuli najdôležitejšiu udalosť Veľkej noci – vzkriesenie Ježiša Krista čítaním pašiových príbehov. V rámci reminiscenčnej terapie sme si premietli film – „Ježiš“, ktorý bol spracovaný na základe evanjelia podľa Matúša. Po jeho skončení sme trávili čas pri spoločných rozhovoroch o tom, ako sa Veľká noc slávila v minulosti, aké boli zvyky a tradície, ktoré sa neodmysliteľne spájali s týmto najkrajším obdobím roka.

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZpS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
webygroup


Úvodná stránka