Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Týždeň mozgu 2016

„TÝŽDEŇ MOZGU“ V ZARIADENÍ PRE SENIOROV „KOMFORT“ V TOPOĽČANOCH

Týždeň mozgu, alebo presnejšie „Týždeň uvedomenia si mozgu“ (z anglického originálu „Brain Awareness Week“) je medzinárodná akcia, ktorej cieľom je upriamiť pozornosť verejnosti na ľudský mozog a jeho činnosť, hovoriť o mozgových ochoreniach a spôsoboch ich prevencie. Je to prvýkrát, čo sme si „Týždeň mozgu“ pripomenuli nielen na Slovensku, ale aj v Zariadení pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch (ďalej len ZPS). Naše pozvanie do ZPS prijal MVDr. Vojtech Lisák, CSc, MPH., vedúci oddelenia podpory zdravia, Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Topoľčanoch, ktorý nám formou prednášky, ktorá bola obohatená pútavou prezentáciou, priblížil problematiku mozgu. Okrem iného porozprával všetkým seniorom, ale i personálu ZPS, o tom ako tento geniálny orgán funguje, čo treba robiť preto, aby sme si zachovali funkčný mozog do najvyššieho veku.

            Pán doktor všetkých zúčastnených povzbudil, aby si v rámci svojich možností udržiavali a budovali svoju fyzickú a psychickú kondíciu, ktoré ovplyvňujú schopnosť sústredenia a dobrú funkciu pamäti. Poukázal na potrebu a dôležitosť prevencie predčasného starnutia mozgu – pamäťový tréning, ktorý buduje „duševnú rezervu“, pričom udržiava mozog aktívny a zdravý. Pán doktor ďalej zdôraznil, že „precvičovanie mozgu je potrebné robiť v každej životnej etape, no najmä vtedy, keď začne človek starnúť. Každý deň si nájdime čas na aktivity, ktoré udržiavajú náš mozog v pohotovosti. Môže to byť lúštenie krížoviek alebo sudoku, vzdelávanie sa v problematike, ktorá nás zaujíma a pod.“.

            Po prednáške si naši seniori vyskúšali ako funguje ich mozog v rámci spoločných aktivít, napr. pri rozoznávaní fotografií rôznych osobností, pri riešení rôznych úloh spojených s históriou a pod.. Po skončení vzdelávacej časti sa naši seniori aktívne zapojili do diskusie, ktorá sa týkala nielen rôznych ochorení mozgu, ale hlavne prevencie vzniku ochorení tohto orgánu. Takáto forma vzdelávania sa u našich „starkých“ stretla s veľmi pozitívnou odozvou a už teraz sa všetci tešíme na ďalšie spoločné stretnutia.

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZpS


 
webygroup


Úvodná stránka