Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Vzdelávanie - Európsky deň národných parkov 2016

Európsky deň národných parkov v Zariadení pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch

Aj počas horúceho leta sa klienti Zariadenia pre seniorov „Komfort“, n. o. Topoľčany (ďalej len ZPS) vzdelávali a rozširovali svoje vedomosti v oblasti geografie týkajúcej sa našej domoviny – Slovenska. Počas niekoľkých dní sa zúčastnili pútavých cyklov prednášok na tému: „Národné parky na území Slovenskej republiky“ pri príležitosti Medzinárodného európskeho dňa národných parkov.

            Cieľom týchto stretnutí bolo oboznámiť sa so všetkými národnými parkami na území SR, zvýšiť záujem klientov o národné a prírodné parky, ale hlavne pripomenúť význam chránených území pre budúcnosť všetkých nás, pretože národné parky a chránené územia sú cennou súčasťou európskeho prírodného a kultúrneho dedičstva.

            Počas týchto spoločných stretnutí sme sa oboznámili s medzinárodnou organizáciou EUROPARC, ktorá združuje správy chránených území. Formou pútavých fotografií sa klienti ZPS oboznámili s národnými parkami: Tatranský národný park, Malá Fatra, Muránska planina, Nízke Tatry, Poloniny, Slovenský kras, Slovenský raj, Veľká Fatra a Pieninský národný park. Pripomenuli sme si vzácne druhy rastlín a živočíchov, ktoré na týchto územiach žijú a nenachádzajú sa nikde inde na svete len na Slovensku. Napríklad vzácny endemit – lykovec muránsky rastie len v Národnom parku Muránska planina. Oboznámili sme sa s vysokou biologickou rozmanitosťou druhov a ekosystémov.

Počas týchto stretnutí sme zistili, že každý národný park má aj svoje zvláštnosti. Napríklad Tatranský národný park je najstarší a „najvyšší“ (Gerlachovský štít má 2 655 m n m), Pieninský národný park je najmenší, Národný park Nízke Tatry je najväčší a Národný park Poloniny sa rozprestiera na najvýchodnejšom cípe krajiny, na hranici s Ukrajinou a Poľskom, na území Národného parku Slovenský raj je 180 jaskýň a priepastí s celkovou dĺžkou 25 786 m a pod..

Počas týchto stretnutí všetci zúčastnení skonštatovali, že na našom krásnom Slovensku máme stále čo objavovať a spoznávať. Zároveň sme si pripomenuli aj výrok známeho prozaika, básnika a rozprávkara – H. CH. Andersena, ktorý povedal: „Všetky knihy zožltnú, ale kniha prírody má každý rok nové, nádherné vydanie.“

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZPS


 
webygroup


Úvodná stránka