Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Vzdelávanie - Svetový deň srdca 2016

Vzdelávanie - Svetový deň srdca v Zariadení pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pred šestnástimi rokmi vyhlásila 29. september za Svetový deň srdca. V tento deň vyvrcholí na Slovensku už 10. ročník projektu MOST – mesiaca o srdcových témach. Tento významný deň si pripomenuli aj klienti Zariadenie pre seniorov „Komfort“ v Topoľčanoch (ďalej len ZPS) a to návštevou Galérie mesta Topoľčany, kde sa zamestnanci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Topoľčanoch venovali zisťovaniu rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Klienti mali možnosť v rámci tejto zdravotno – výchovnej akcie bezplatne si dať merať rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení – celkový cholesterol, krvný tlak, obvod pása, percento telesného tuku ako aj výpočet BMI (Body Mass Index). Po zhrnutí všetkých výsledkov uvedených vyšetrení poskytol lekár RÚVZ klientom rady, ako optimalizovať tieto dôležité hodnoty zdravým životným štýlom. Celý odborný tým RÚVZ ochotne poskytol našim klientom aj poradenstvo v rámci prevencie kardiovaskulárnych ochorení. 

V rámci tohto významného dňa sa v ZPS konalo v spoločenskej miestnosti aj posedenia (semináre) pod názvom „So srdcom na dlani“. Cieľom týchto vzdelávacích stretnutí bolo oboznámiť klientov ZPS s problematikou srdca. Klienti tak dostali možnosť spoznať srdce ako ľudský orgán, dozvedeli sa ako srdce funguje, čo je jeho úlohou, ako sa treba o tento vzácny a jedinečný orgán starať, aby nám zostal čo najdlhšie zdravý a funkčný, dozvedeli sa o rôznych druhoch ochorení, ktoré môžu srdce postihnúť (ischemická choroba srdca, angína pectoris, poruchy srdcového rytmu – arytmie, zlyhávanie srdca, infarkt myokardu, ateroskleróza a pod.), dozvedeli sa o možnostiach liečby týchto ochorení. Tento „vzdelávací maratón“ bol obohatený videoprojekciou, trval 1 týždeň a bol zameraný aj na prevenciu vzniku týchto závažných ochorení.

Pre všetkých zúčastnených to bol nepochybne veľký zážitok, dozvedeli sa množstvo nových zaujímavostí o jednom z najdôležitejších a nenahraditeľných orgánov ľudského tela.

 

Rudolf Kahan

sociálny pracovník ZPS


 
webygroup


Úvodná stránka